Anchors and Accessories
Fixed or mobile devices designed to meet industry standards and requirements for attaching to steel, concrete or wood to provide a safe and secure connection to worker. Regulatory compliance details can be obtained at the individual product level.
Product Type
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (4)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
Material
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (3)
- (2)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
- (13)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
Length (English)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (3)
- (1)
- (3)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
Color
- (12)
- (2)
- (2)
- (2)
- (15)
- (1)
Length (Metric)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
Filtered Search Results
Products from some of our suppliers do not display in filtered search results. Please
clear all filters
to see these products.
Search Within Results
Keyword Search:
Clear All
31
–
45
of
153
results
3M™ PROTECTA™ D-ring Extension
3M PROTECTA™ D-ring Extension extends a dorsal harness D-ring or overhead anchor point
3M™ DBI-SALA™ D-ring Extension
3M DBI-SALA™ D-ring Extension is to extend a dorsal harness D-ring or overhead anchor point
Honeywell™ Miller™ Temporary Reusable Roof Anchors
Provide temporary anchorage for residential and construction applications
| Load Bearing Capacity (English) | 400 lb. |
|---|---|
| Load Bearing Capacity (Metric) | 181.43 kg |
| Certifications/Compliance | OSHA, ANSI, CSA |
Honeywell™ Miller™ Disposable Concrete Anchor Straps
Designed to provide temporary anchorage on concrete forms
| Load Bearing Capacity (English) | 310 lb. |
|---|---|
| Load Bearing Capacity (Metric) | 140.61 kg |
| Length (Metric) | 5.08 cm |
| Product Type | Disposable Anchor strap |
| Color | Green |
| Length (English) | 24 in. |
| Certifications/Compliance | OSHA, ANSI, CSA |
Honeywell™ Miller™ Shadow™ Beam Anchors
Shadow Beam Anchors connect horizontally to a wide range of I and H beam flanges. The integrated positive lock, spring-loaded engagement pin secures the anchor jaws to the crossbar, yet allows the unit to slide along beam flanges.
| Product Type | Shadow beam anchor |
|---|
| Load Bearing Capacity (English) | 400 lb. |
|---|---|
| Load Bearing Capacity (Metric) | 181.43 kg |
| Length (Metric) | 182.88 cm |
| Product Type | Cable anchorage connector |
| Length (English) | 72 in. |
| Material | Steel |
| Certifications/Compliance | OSHA, ANSI, CSA |
Honeywell™ Miller™ RA15 Reusable Roof Anchors
Provide temporary anchorage for residential and construction applications